Dünya

İhracatta ekim rekoru kırıldı

Bakan Bolat’ın açıklamaları şöyle:

Dünya ekonomisi, 3,5 yıl önce ortaya çıkan Kovid salgını ve 2 yıl önce çıkan Rusya-Ukrayna savaşı ve artan enflasyon dalgası gibi faktörler nedeniyle yavaş ve dengesiz bir toparlanma süreci içerisinde. 2023’te bariz bir sakinlik var. 2023’te dünya büyüme oranı yüzde 3’e düştü. DTÖ, dünya ticaretindeki büyüme oranını bu yılki yüzde 1,7’den ekim ayında yüzde 0,8’e düşürdü.

AB, savaş ve enerji arzı sorunlarından en çok etkilenen ekonomilerden biri olmuştur. AB’nin dünyadan ithalatı Ocak-Ağustos 2023’te yüzde 13,6 azaldı. Bu, talebin ne kadar keskin bir şekilde yavaşladığını gösteren veriler. Almanya ve Euro Bölgesi ekonomileri yılın üçüncü çeyreğinde daraldı. Düşük talebin bir dönem daha devam etmesi bekleniyor.

2023 yılına dünya ve AB koşullarıyla başlarken, 6 Şubat’ta yaşadığımız yıkıcı deprem felaketinin büyüme ve ihracat açısından olumsuz etkileriyle karşılaştık. Şubat-Ekim ayları arasında 6 milyar dolarlık ihracat kaybımız var. Genel dünya koşulları çerçevesinde Ekim 2023 rakamlarını açıklıyorum.

Tüm bu zorluklara rağmen ağustos ve eylül aylarında aylık artış devam etti. Ekim ayında yükselişini sürdürdü. Ekim ayında ihracat geçen yıla göre yüzde 7,4 artarak 22,9 milyar dolara ulaştı. Tanrıya şükür. Tarihin en yüksek Ekim değerine ulaştık. Ticaret Bakanlığı olarak tüm ihracatçılarımızı ve değerli meslektaşlarımı tebrik ediyorum. 254,2 milyar dolarlık rekor rakamı aştık.

karapinarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu